Bēru dziesmas / Music for funerals

About this recording

Instrumental Latvian folk melodies played on kokle for funerals and memorial services.

Amanda Zaeska – kokle

In 2012 Rev. Gita Putce asked me to record instrumental music on the kokle that could be used at funerals and memorial services. The songs on this album are Latvian folk melodies relating to the topics of funerals, orphans and commemoration of the dead. The music can also be used for various other types of events and occasions when sorrowful or meditative music is needed.

All songs are freely available; listen to them online at Bandcamp. Download individual songs for free by clicking “Download” or buy the full album by clicking “Buy now”.

All songs are published under a “Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 3.0 Unported” license. This means that you can freely use them for non-commercial purposes, giving appropriate credit. You are also allowed to remix, transform or build upon the material, but you must distribute your contributions under the same license as the original. Find detailed information about this license here: http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/3.0/.

Please share your suggestions, feedback and requests by mailing us at amanda.zaeska@gmail.com

Thank you!

Amanda

Par šo ierakstu

Instrumentāla tautas mūzika bērēm.

Amanda Zaeska – kokle

2012. gadā mācītāja Gita Putce mani lūdza, lai ierakstu instrumentālu kokles mūziku, ko izmantot bērēs. Albumā iekļautās dziesmas ir bēru, bāreņu un veļu laika latviešu tautas melodijas. Tās izmantojamas ne tikai bērēs, bet piemiņas pasākumos un citās reizēs, kad nepieciešama sērīga vai meditatīva mūzika.

Materiāls ir brīvi pieejams katram interesentam. Visas dziesmas var klausīties tiešsaistē Bandcamp.

Varat lejupielādēt atsevišķas dziesmas, piespiežot “Download” pogu, vai visu albumu, piespiežot “Buy now” pogu. Izvēloties “Buy now”, jums tiks piedāvāta iespēja norādīt summu, ko maksāt par šo albumu.

Visas dziesmas esam publicējuši kā “Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 3.0 Unported”. No tā izriet, ka varat tās brīvi izmantot nekomerciālos nolūkos, veicot atsauci uz autoru. Arī jums ir tiesības tās pārveidot un pārpublicēt, veicot atsauci uz oriģinālu un saglabājot tos pašus autortiesību nosacījumus. Detalizētāku informāciju par to, ko drīkst un ko nedrīkst darīt, atradīsit šeit: http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/3.0/.

Ja jums ir ieteikumi, gribat padalīties ar savu atsauksmi vai vēlaties ieteikt kādu dziesmu, ko būtu vēlams ieskaņot nākotnē, rakstiet mums uz amanda.zaeska@gmail.com.

Paldies!

Amanda